Kas gali tvarkyti mažosios bendrijos apskaitą? Toks klausimas kyla iš karto tik pagalvojus apie Mažosios Bendrijos steigimą.

Mažosios bendrijos apskaita gali būti tiek rimtu iššūkiu, tiek savita rutinine užduotimi. Viskas priklauso nuo to, kiek patirties ir žinių turima šioje srityje. Įsteigus mažąją bendriją, apskaitos klausimą vienaip ar kitaip tenka išspręsti kiekvienam savininkui. Vidiniai pasirinkimai yra du: apskaita gali rūpintis vadovas arba vienas iš MB narių. Taip pat padėti gali išorinis partneris: samdoma mažosios bendrijos buhalterė (-is). Ką geriausia rinktis ir ką dar reikia žinoti apie MB apskaitą?

Mažosios bendrijos apskaita rūpintis gali ne kiekvienas

Turint laiko ir esant mažoms veiklos apimtims, teoriškai būtų įmanoma mažosios bendrijos apskaita pasirūpinti pačiam vadovui. Tačiau pagal įstatymus kyla tam tikros kliūtys – visų pirma, apskaitą gali tvarkyti tik asmuo, turintis tam tikrą profesinį išsilavinimą. Tad jei baigėte buhalterinės apskaitos kursus ar mokėtės šios profesijos mokymo įstaigoje, galite finansinių duomenų tvarkymu pasirūpinti savarankiškai. Antra, apskaitą gali vykdyti tik toks vadovas, kuris yra ir mažosios bendrijos narys.

Kitu atveju teks arba ieškoti tokį išsilavinimą bei patirties turinčio MB nario, arba samdyti išorės partnerius. Tiesa, pastarojo varianto nereikėtų atmesti ir turint tinkamą išsilavinimą. Jei atliekama nemažai finansinių operacijų, o bendriją sudaro ne vienas narys, laisvai samdoma (-as) / įmonę atstovaujanti (-is) mažosios bendrijos buhalterė (-is) gali sutaupyti išties daug laiko.

Kas geriau: apskaitos įmonė ar laisvai samdomas buhalteris?

Verta atkreipti dėmesį, kad jei MB yra PVM mokėtoja (t. y. per mokestinius metus viršijama 45 000 Eur pajamų suma), samdyti buhalterį yra privaloma pagal įstatymus.

Tiek laisvai samdomas specialistas, tiek buhalterinės apskaitos įmonė padeda išvengti rizikos dėl nuostolių, jei apskaitoje įsiveltų klaida. Taip yra todėl, kad visi apskaitos specialistai bei įmonės, teikiančios šią paslaugą, privalomai draudžiasi civilinės atsakomybės draudimu.

Paprastai samdyti atskirą darbuotoją buhalterijai tvarkyti verta tuomet, jei mažoji bendrija sparčiai auga (arba planuojamas augimas), arba kai atliekama daug skirtingų finansinių operacijų. Kitu atveju, kai įmanoma užpildyti tik dalį etato, specialistą rasti gali būti sunkiau.

Laisvai samdoma (-as) ar apskaitos įmonėje dirbanti (-is) mažosios bendrijos buhalterė (-is) užtikrins panašius privalumus. Kaip jau minėjome, jie padės sutaupyti nemažai laiko ir sumažins galimą naštą pasitaikius klaidų. Mažosios bendrijos accounting, pasižymi savitais mokestiniais niuansais (daugiau apie juos šiame mūsų įraše), tad žmogui, kuris kasdien gilinasi į įstatymų pataisas, juos susekti ir pritaikyti kliento naudai yra paprasčiau nei vadovui ar MB nariui, dar turinčiam ir kitų funkcijų.

Renkantis tarp laisvai samdomo specialisto ir įmonės patariame įvertinti:

  • Veiklos mastą ir specifiką. Jie gali nulemti darbų krūvį, taigi – apmokamų valandų skaičių.
  • Patirtį. Gali būti patogiau rinktis įmonę, kurioje dirba skirtingos patirties sukaupę apskaitos specialistai. Jau anksčiau susidūrę su jūsų veiklos savitumais (veiklos tipas, narių skaičius ir funkcijos, valdymo tipas ir pan.), jie, tikėtina, visus iššūkius įveiks greičiau ir tiksliau.
  • Paslaugų paketą. Apsvarstykite, ar jūsų mažosios bendrijos buhalterė (-is) turės teikti valstybinėms įstaigoms mėnesines ir metines deklaracijas, prireikus suformuoti pageidaujamas ataskaitas valdybai, pakonsultuoti bei atlikti kitus papildomus darbus. Įvertinkite, kiek laiko tam gali skirti jus dominantis specialistas.

Apibendrinus, mažosios bendrijos apskaita galima rūpintis savarankiškai (atitinkant įstatymų keliamus kriterijus ir nesant PVM mokėtojais) arba samdant specialistą/įmonę. Pastarųjų pasirinkimas gali priklausyti ne tik nuo bendrų įkainių, bet ir veiklos masto, specifikos, patirties.

Nesate tikri, kokių paslaugų prireiks jūsų mažajai bendrijai? Norite pasikonsultuoti? Susisiekime: papasakosime apie „D&R Accounting“ patirtį ir kartu sudarysime sąlygas abipusiai naudingam bendradarbiavimui.