Kokie mokesčiai privalomi jei turite elektroninę parduotuvę?
Mokesčiai turintiems elektroninę parduotuvę neretai gali tapti nemenku iššūkiu ir galvos skausmu. Pastaraisiais metais elektroninę prekybą išbando vis daugiau savarankiškai užsidirbti norinčių žmonių. Atrodytų, tai gana paprastai valdomas sprendimas, padedantis parduoti tiek prekes, tiek paslaugas Lietuvoje ir už jos ribų. Vis dėlto apgalvoti vien techninius niuansus negana. Pradėjus gilintis, kokie el prekybos mokesčiai šiandien taikomi, gali kilti daugybė klausimų. Šiame įraše aptarsime pagrindinius mokesčius, taip pat – ką dar svarbu žinoti norint, kad el. projekto valdymas būtų paprastesnis.
Standartiniai elektroninių parduotuvių mokesčiai
Norint užsiimti prekyba internetu, būtina šią veiklą įteisinti. Dažniausiai tam pasirenkama individualios veiklos pažyma – nebent planuojama vystyti didžiulį projektą, kurio įgyvendinimui prireiks samdomų darbuotojų pagalbos. Pasirinkimą gali koreguoti ir veiklos sritis, planuojamos pajamos bei pelnas.
Bet kuriuo atveju, patys pagrindiniai el prekybos mokesčiai nekinta. Jie yra tokie:
- PVM. Šį mokestį turėsite susimokėti, jei per metus viršysite 45 tūkst. eurų pajamų ribą. Jis taip pat gali būti taikomas, jei įsigysite prekių iš kitų ES šalių, kur taikomas PVM, daugiau nei už 14 tūkst. Eur. PVM mokestis siekia 21 proc. sumos. Tačiau galite pasinaudoti lengvata ir mokėti tik 5 ar 9 proc. sumos, jei jūsų veiklos tipas atitinka lengvatai keliamus reikalavimus.
- VSD ir PSD. Valstybinis sveikatos draudimas ir privalomasis socialinis draudimas yra privalomi mokesčiai. Juos turite mokėti kas mėnesį. Šiems mokesčiams taip pat taikomos lengvatos, pavyzdžiui, pirmuosius veiklos metus jų galite nemokėti. Tačiau verta turėti mintyje, kad nemokant mokesčių, negaunamos ir ligos, motinystės ar tėvystės, vaiko priežiūros bei kitos išmokos. Mokant mokesčius kartą per metus, išlaidos bus kompensuotos po deklaracijos.
- GPM. Gyventojų pajamų mokestis gali būti mokamas kas mėnesį arba kartą per metus. Tarifas varijuoja nuo 5 iki 15 proc., priklausomai nuo per metus uždirbto pelno.
Kaip matote, skirtingų elektroninių parduotuvių mokesčiai gali gana smarkiai skirtis. Priklausomai nuo pasirinktos prekybos srities, gali tekti mokėti ir akcizus (pavyzdžiui, jei nuspręsite prekiauti alkoholiniais gėrimais, rūkalais ar kt.). Išsamią informaciją dėl lengvatų ir tarifų kviečiame sekti VMI ir Sodros svetainėse. Taip pat apie elektroninės prekybos apskaitą, galime pakonsultuoti ir mes – taip galite sutaupyti laiko, skirto aktualios informacijos paieškai.
Padengti pagrindiniai el prekybos mokesčiai – dar ne viskas
Jei vystysite el. prekybos projektą ir tiesiog mokėsite aukščiau nurodytus mokesčius, galite smarkiai nudegti. Kodėl? Atsakymas paprastas: gana dažnai prekyba internetu vykdoma perparduodant prekes ar paslaugas iš užsienio, be to, užsienyje neretai įsigyjama žaliavų gamybai. Šioje vietoje neturint patirties ir pakankamai nepasigilinus į įstatymus, galima pakliūti į rimtas pinkles. Tokiu atveju būtina įvertinti, ar aktualiose valstybėse taikomas PVM, mokestinės lengvatos, taip pat – kaip tiksliai apdoroti tokius buhalterinius duomenis kaip operacijos skirtingomis valiutomis.
Prekybos internetu projekto apskaitą sudaro ne tik tiksliai apskaičiuoti bei laiku apmokėti elektroninių parduotuvių mokesčiai. Vykdydami tokią veiklą, greičiausiai susidursite ir su tokiais niuansais kaip:
- sąskaitų išrašymas,
- prekių likučių (atsargų) stebėjimas,
- pirkinių grąžinimo apskaita,
- ataskaitų pateikimas valstybinėms institucijoms ir kt.
Apskaitą gali palengvinti procesų automatizavimas, duomenų skaitmeninimas. Be to, jei veikla vienaip ar kitaip susijusi su užsienio šalimis, galite naudotis patogiomis oficialiomis sistemomis, tokiomis kaip OSS ar MOSS. Vis dėlto net ir naudojant skirtingus įrankius lieka žmogiškojo darbo poreikis. Juk svarbu ne tik tai, ar sumokėti visi el prekybos mokesčiai, bet ir kaip apskritai sekasi vykdyti veiklą, kaip keičiasi pajamos ir sąnaudos bėgant laikui, kokie nauji įstatymų pakeitimai taikomi.
Jei nusimanote šiose srityse, galite elektroninės prekybos apskaita pasirūpinti savarankiškai. Jei neturite patirties arba norite pasikonsultuoti su ekspertais dėl jūsų atvejui geriausiai tinkančių sprendimų – drąsiai kreipkitės į „D&R Accounting“ komandą. Turime sukaupę patirties su skirtingose platformose veikiančiais el. projektais, tokiais kaip parduotuvės „Amazon“ ar „Ebay“. Kasdien sekame naujienas, kaip keičiasi elektroninių parduotuvių mokesčiai ir esame pasiruošę prisitaikyti prie pokyčių, kurie bus aktualūs verslo formoms po Mokesčių administravimo įstatymo atnaujinimo. Tapkime partneriais ir pasirūpinkime, kad rūpesčių nekeltų nei el prekybos mokesčiai, nei kiti aktualūs apskaitos darbai.